Plan Ścieżki

Ścieżka edukacyjna – Ostróda – 1-4 czerwiec 2017

Słowianie - Stowarzyszenie Chorągiew Rycerstwa Ziemi Lubelskiej

Opis dioramy:

Obóz wojskowy z czasów Mieszka I. W jego skład wchodzą:

-3 namioty z wyposażeniem

-"przymierzalnia" w której można założyć i przymierzyć elementy uzbrojenia i wyposażenia

-stanowisko kowala

-stanowisko wytwórcy łuków

Pokazy i prezentacje:

-strojów i uzbrojenia

-walki bronią białą (miecz, topór włócznia)

-pokaz szyków

Przez cały czas trwania ekspozycji jesteśmy do dyspozycji zwiedzających i chętnie odpowiadamy na wszystkie pytania.

 

 

Bitwa pod Wiedniem -  Zamojskie Bractwo Rycerskie

 

Opis dioramy:
Popas taboru wojsk autoramentu narodowego i cudzoziemskiego z okresu bitwy pod Wiedniem.

Co możemy zaprezentować:
Pokaz obsługi broni czarnoprochowej z pierwszej połowy XVII wieku
Obsługa i prezentacja broni białej z XVII wieku

 

4. Husaria – Chorągiew Jazdy Rzeczpospolitej / Chorągiew Husarska Marszałka woj. Pomorskiego z siedzibą w Gniewie

Opis dioramy:

Namiot husarski (o wymiarach 3 x 6 m) z wyposażeniem, jakie husarz zabierał na wojnę

Za jego pomocą przybliżymy zwiedzającym, jak wyglądało całe zaplecze logistyczne idącego na wojnę husarza.

Manekin konia z husarzem w kompletnym wyposażeniu i uzbrojeniu

W pobliżu ustawimy na sztalugach dwa obrazy przedstawiające husarię z tego okresu. Obsługa stoiska będzie tłumaczyła, co to za scena i dlaczego była tak wyjątkowa. A także wyjaśni jak wyglądał husarz z początku XVII w.
 

Manekiny ludzkie (husarz i pancerny z okresu bitwy wiedeńskiej 1683 r.)

Manekiny te uzupełnią stoisko sąsiedniej grupy, demonstrującej piechotę i artylerię Jana III Sobieskiego w odsieczy wiedeńskiej 1683 r. W pobliżu ustawimy na sztalugach dwa obrazy przedstawiające bitwy pod Wiedniem i Parkanami 1683 r. Dzięki temu wyjaśnimy różnice między husarzem w 1610 r., a husarzem z 1683 r. Pokażemy także drugi rodzaj kawalerii polskiej, czyli pancernych. W pobliżu stoiska Dariusz Bielecki, w stroju husarza, będzie pokazywał i wyjaśniał techniki posługiwania się szablą polską XVII w.

Kącik multimedialny, czyli ekran na którym za pomocą rzutnika wyświetlane będą prezentacje poświęcone husarii.

Będzie to miejsce, w którym każdy zwiedzający otrzyma wyczerpujące informacje na temat historii husarii, jej dokonań bojowych, wyglądu, przyczyn zwycięstw i późniejszego upadku oraz tego, jak wygląda współczesna rekonstrukcja tego rycerstwa.

5. Insurekcja Kościuszkowska 

 

6. Powstanie Listopadowe -  Pułk 2. Piechoty Księstwa Warszawskiego

 

Opis dioramy:
 

Diorama przedstawiać będzie przykładowe obozowisko polowe jednego z pułków Wojska Polskiego, z okresu Powstania Listopadowego (1831 rok).

W skład obozu wchodzić będą: namioty, elementy umocnień polowych, przedmioty codziennego użytku (żołnierskie jak i cywilne), uzbrojenie i wyposażenie oraz obozujący żołnierze.

Atrakcjami dla zwiedzających będą:

Musztra żołnierska, prezentacja sylwetek żołnierzy, demonstracja działania uzbrojenia „na sucho” (bez wystrzałów) lekcja historii

7. Powstanie Styczniowe  – GRH 4. Pułk Piechoty Legionów

Opis dioramy:

Biwak oddziału pułkownika Zygmunta Chmieleńskiego w Drochlinie po krwawych walkach z Rosjanami pod Ciernem, Warzynem i Czarncą. Wycieńczony oddział oczekuje na wsparcie od ludności w postaci werbunku nowych Powstańców i ciepłych ubrań. 30 września 1863 roku powstańcy zostają zaatakowani przez Moskali. Bitwa pod Mełchowem mimo przewagi bardzo dobrze wyszkolonego i karnego wojska carskiego została wygrana przez Powstańców, lecz na polu walki poległo wielu kolegów z oddziału płk. Chmieleńskiego.

Diorama została przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4 Pułku Piechoty Legionów w Kielcach. Prezentujemy obóz i sylwetki z okresu Powstania Styczniowego. Na dioramie ukazane jest uzbrojenie stosowane podczas bitwy pod Mełchowem - karabin Lorenza, rewolwery, powstańczą kosę. Podkreślamy ważną rolę kobiet w tym czasie nie tylko wspierały żołnierzy, ale również same stawały do walki. Ziemne groby przypominają o poległych w walkach z carskim wojskiem. Zapewniamy lekcję żywej historii i prezentację uzbrojenia z czasów Powstania Styczniowego.

8. gen. Haller (Armia Polska we Francji) – SRH 51. Pułk Piechoty

Opis dioramy:

Nasza diorama to scena z tranzytu do Polski Błękitnej Armii w 1919 roku. Teren to fragment bocznicy kolejowej, jeszcze na ziemi francuskiej, gdzie właśnie szykuje się kolejny transport do Polski. Tak zaaranżowana diorama jest punktem wyjścia do zaprezentowania  genezy powstania Armii Polskiej we Francji oraz pokazania typowego jej umundurowania i wyposażenia oraz jej dalszych losów (czyli powrót do Polski) oraz min. wytłumaczenia dlaczego nazywa się ją również „Błękitną Armią”.

Na dioramie  znajdują się liczne skrzynie z zaopatrzeniem opisanych w języku francuskim. W pobliżu skrzyń, niby od niechcenia, rozłożony na pałatce  rkm wz. 15 z wszelkimi przyborami - przygotowany do czyszczenia. Obok wartownik w pełnym wyposażeniu i uzbrojeniu.

Pośrodku terenu znajduje się „ognisko” obłożone cegłami . Jest to miejsce gdzie zostanie zaprezentowane typowe wyposażenie związane z żywieniem żołnierzy Błękitnej Armii oraz typowe umundurowanie jej żołnierzy.

W jednym z rogów znajdzie się drogowskaz, który ma uwypuklić drogę z Francji do Polski, oraz umiejscowić samą dioramę w pobliżu węzła kolejowego.

W dioramie zostanie położony nacisk na genezę powstania Armii Polskie we Francji, jej formowanie, drogi żołnierzy do jej szeregów, jej znaczenie dla powstającego Państwa Polskiego oraz drogę do Polski w 1919 roku.  Zaznaczony zostanie również udział wybranych jednostek w walkach na terenie Francji w 1918 roku oraz udział w walkach o Lwów i późniejsze losy błękitnych jednostek. Zostanie to zrealizowane za pomocą barwnych tablic oraz ustnie przez członków Stowarzyszenia.

9. Legiony (1914-1916) - GRH KuK Sturmtruppen

 

Opis dioramy:

Na naszej dioramie zaprezentujemy przekrój sylwetek żołnierzy oddziałów Legionów Polskich. Będą to: strzelec z 1 brygady w mundurze strzeleckim i pełnym oporządzeniu z 1914 r., dwóch legionistów 2 brygady "żelaznej" w mundurach i oporządzeniu z walk w Karpatach w 1915 r., legionista 1 brygady spod Kostiuchnówki, 1916 r. oraz żołnierz 3 brygady Legionów z końca 1916 r. i szturmowiec z 2 brygady (Polski Korpus Posiłkowy) z okresu walk na Bukowinie jesienią 1917 r., z czasu schyłku istnienia Legionów.

Na dioramie zaprezentujemy imitację pierwszowojennego okopu wraz z wyposażeniem i bronią zespołową. Przeprowadzimy lekcje żywej historii, a w nich zawarte będą: prezentacja mundurów, broni i wyposażenia, opowieści o szlakach bojowych Legionów, prezentacja fragmentów musztry i taktyki walki w okopach.

10. Wojna Polsko-Bolszewicka 1920  - GRH Grenadiere

Opis dioramy:

Diorama przedstawiać będzie umocniony punkt oporu na przedpolach Warszawy w sierpniu 1920 roku. Będzie się on składał z umocnionych workami i deskami pozycji ciężkich karabinów maszynowych oraz ręcznego karabinu maszynowego. Zwiedzający zobaczą epizod z obrony ojczyzny w 1920 roku i zapoznają się z realiami wyposażenia i uzbrojenia z okresu wojny polsko – bolszewickiej 1919-1920.

 

Dla zwiedzających przeprowadzone zostaną lekcje „historii ożywionej” - pogadanki historyczne o ciekawych epizodach z wojny polsko – bolszewickiej oraz pokazy obsługi broni i historycznego wyposażenia.

11. Kampania Wrześniowa -  LSGRH „FRONT”/ SRH „Wrzesień 39”

Opis dioramy:

Diorama  umiejscowiona podczas obrony Warszawy we wrześniu 1939r. Przedstawiać będzie barykadę  zbydowaną z worków z piaskiem, płyt chodnikowych, belek oraz gruzów- wzorowaną na zachowanym materiale zdjęciowym jak np. słynne zdjęcie barykady na ulicy Grochowskiej. Betonowy  podkład hali będzie imitował ulicę – dodatkowo zostanie odpowiednio ucharakteryzowany gruzem/ pyłem aby sprawiał wrażenie ulicy po bombardowaniu. Linię obrony barykady zamierza oprzeć się na armatce p-panc bofors. Tym samym część z żołnierzy tworzy załogę działka. Armatkę zamierza się odpowiednio wbudować w barykadę poprzez obłożenie jej po bokach materiałem (worki z piaskiem). Samo umiejscowienie obrony ma być skierowane do baneru, tak wby można było zobaczyć wszystko "od wewnątrz" czyli od strony obrońców w kierunku nadchodzącego wroga. Ponadto od frontu będzie prezentowana tankietka TKS.

Zamierza sie przedstawić następujące sylwetki żołnierzy WP w okresu wojny obronnej 1939 – każda z nich została zbudowana na podstawie zachowanego materiału żródłowego i są to:

- sylwetka strzelców 40 PP Dzieci Lwowskich

- sylwetka batalionów rezerwowych podczas obrony warszawy

- żandarmerii WP

- członka załogi tankietki TKS

Żołnierze występują w wersji do walki tzn. Bez tornistów, z nowymi już maskami p-gaz wydanymi podczas mobilizacji. Strzelcy 40 PP oczywiście umundurowani w mundury sukienne wz.19 w wersji z lat 30 – identycznie jak zaobserwować to można zachowanych na fotografiach. Wraz z żandarmem nadzorują, patrolują ulicę oraz budującą się barkadę. Żołnierze rezerwy kolejno w mundurach sukiennych wz.36 oraz lnianym wz.36. Żołnierze stanowią jednocześnie obronę barykady. 

Diorama będzie spełniała rolę edukacyjną. Ma za zadanie pokazać przekrój umundurowania i wyposażenia WP podczas obrony Warszawy w 1939r. Ponadto oglądający będzie mógł spojrzeć ze strony obrońców, dotknąć ekwipunku czy też otrzymać rzetelną informację na temat prezentowanych sprzętów uzbrojenia i sylwetek.

 

12. Tobruk 1941 – GRH Commonwealth Battalion\

Opis dioramy:

- Diorama będzie ukazywała wycinek pozycji obronnych Tobruku. Będą pozycje z workami z piaskiem, skrzynki z amunicją, na granaty, wysunięte stanowisko obserwatora artylerii, zakryte siatką maskującą, plus stanowisko p-lot z rkm-em i może lkm-em, wszystko otoczone drutem kolczastym

- Dla zwiedzających przeprowadzone zostaną lekcje „historii ożywionej” - pogadanki historyczne oraz pokazy obsługi broni i historycznego wyposażenia.

 

 

13. II Korpus we Włoszech – Gen. Anders - GRH Grenadiere/ GRH Commonwealth Battalion

 

Opis dioramy:

- Diorama będzie ukazywała stanowisko artyleryjskie II Korpusu we Włoszech. Będą ukazane sprzęty wojskowe charakterystyczne dla kampanii włoskiej 1944.
- Dla zwiedzających przeprowadzone zostaną lekcje „historii ożywionej” - pogadanki historyczne oraz pokazy obsługi broni i historycznego wyposażenia.

 

14. 1. Dywizja Pancerna – Gen. Maczek - GRH Commonwealth Battalion

Opis dioramy:

- Diorama będzie ukazywała odpoczywających po walce pancerniaków (prawdopodobnie będziemy pokazywali Dragonów z 10 Pułku), na tle sadów itd.  typowych dla Francuskich pejzaży z północnej Francji (banery). Będą porozstawiane namioty, sprzęt biwakowy w towarzystwie pojazdu pancernego Sherman.
- Dla zwiedzających przeprowadzone zostaną lekcje „historii ożywionej” - pogadanki historyczne oraz pokazy obsługi broni i historycznego wyposażenia.

 

 

15. Dywizjon 303 - inna grupa wyznaczona przez Was.

 

16. Powstanie Warszawskie – GRF „Bemowo”  

17.Żołnierze Wyklęci - GRH Grenadiere

Opis dioramy:

Diorama przedstawiać będzie leśny obóz żołnierzy podziemia antykomunistycznego z terenów Lubelszczyzny z lata 1946 roku. Ukażemy życie codzienne żołnierzy wyklętych, przed akcją przeciwko komunistom. Żołnierze będą zajęci codziennymi czynnościami, czyszczeniem broni, przygotowaniem posiłków, naprawą umundurowania i wyposażenia.
- Dla zwiedzających przeprowadzone zostaną lekcje „historii ożywionej” - pogadanki historyczne o bitwach żołnierzy niezłomnych oraz pokazy obsługi broni i historycznego wyposażenia.